واقعیت این است که شما برای کسب اطلاعات در مورد هزینه زندگی در ترکیه نیاز به اطلاعات جامع و دقیقی دارید. جدای از اهداف اقامتی که برای افراد مختلف متفاوت است دراین بخش سعی می شود معیارهای ثابتی درمورد هزینه زندگی با اولویت زندگی و اقامت دانشجویی دراختیاردانشجویان محترم قرار داده شود. براي اطلاع اجمالي از شهريه دانشگاه هاي تركيه به صفحه هزينه تحصيل در تركيه مراجعه كنيد

هزینه اجاره مسکن یا خوابگاه در تركيه

در ترکیه با توجه به انتخاب و بودجه ی خود می توانید مسکن یا خوابگاه مناسبی با توجه به شرایط خود براي زندگي تهیه نمایید. به صورت کلی هزینه مسکن  در ترکیه درمقایسه با ایران پایین تر می باشد. حدود هزاران نفردانشجو در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول ، آنکارا ، ازمیر و...زندگی خوابگاهی و دانشجویی دارند. با توجه به کیفیت خوابگاه ها وآپارتمان ها از نظر امکانات و موقعیت محل زندگی هزینه ها متفاوت می باشد. شما می توانید در صورت تمایل در خوابگاه سکونت نمایید. بيشتر دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان غیر بومی خود خوابگاه اختصاص داده اند. خوابگاه های دولتی عموماً شامل اتاق های یک –دو وچهار نفره می باشند. هزینه  ماهیانه  این اتاق ها از 150 لیر تا 300 لیر می باشد. خوابگاه های خصوصی نیز با توجه به هر شهر و امکانات دارای هزینه های متفاوتی می باشند. به طور مثال اجاره خوابگاه های تک نفره در استانبول سالانه 7000 لیر است که دارای امکانات اینترنت، نظافت، رستوران و...می باشند.

درمورد اجاره  مسکن نیز با توجه به موقعیت و امکانات (مبله ، ...) اجاره ها شهر به شهر متفاوت می باشد. در کشور ترکیه مالکان مسکن غالباً دپوزیت ( رهن )‌ دریافت نمی کنند. برای مثال هزینه  یک واحد آپارتمان به مساحت 50 متردرمنطقه  نزدیک به دانشگاه جراح پاشا در استانبول 450-650 لیر و در آنکارا همین آپارتمان در یک منطقه  متوسط 450-350 لیر است.

هزینه موادغذایی در تركيه

هزینه  مواد غذایی در ترکیه را  می توان به دو بخش تقسیم کرد.

1-مواد اولیه برای پخت وپز

هزینه خرید مواد اولیه برای پخت و پز با ایران برابر است و گاهاً در شهرهای ارزان تر مانند آنکارا و ازمیر این هزینه  با توجه به کیفیت و تنوع اجناس در مقایسه با تهران قیمت مناسب تری دارند.

2-صرف غذا در رستوران

هزینه صرف غذا در رستوران های ترکیه با توجه به کیفیت آن ها و ارایه خدمات قابل توجه است و این مورد در شهری مانند استانبول چشمگیرتر است. از آنجا که دانشگاه های دولتی دارای امکانات سلف سرويس می باشند لذا استفاده از امکانات دانشگاه برای دانشجویان مقرون به صرفه می باشد.

3-هزینه  ایاب و ذهاب

درترکیه سیستم عمومی حمل ونقل شامل مترو، اتوبوس، تاکسی، متروباس، دولموش و...می باشد. در اتوبوس ها و مترو معمولاً با استفاده از کارت های اعتباری هزینه  1لیر تا 2 لیر می باشد و با استفاده از کارت دانشجویی 50 درصد تخفیف در هزینه  خرید کارت شامل حال دانشجویان می شود. در تاکسی ها نیز کرایه بر اساس تاکسی متر محاسبه می گردد.

مقايسه اجمالي هزينه زندگي در استانبول و تهران


هزينه اجاره بها در استانبول به طور متوسط 29.29% كمتر از تهران است.

هزينه صرف غذا در رستوران هاي استانبول به طور متوسط 5.99 % بيشتر از تهران است.

هزينه ها به طور کلی در استانبول 9% بیشتر از تهران است.

مقايسه اجمالي هزينه زندگي در آنكارا و تهران


هزينه اجاره بها در آنكارا به طور متوسط 56.67% كمتر از تهران است.

هزينه صرف غذا در رستوران هاي آنكارا به طور متوسط 7.65 % كمتر از تهران است.

هزینه ها به طور متوسط در آنکارا تقریباً معادل تهران است.

منبع مقایسه هزینه ها: سایت: .numbeo.com

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Red Oranges Green Purple Pink

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction