برای اگاهی از جدید ترین خبرها، دریافت رایگان ویدیوهای راهنما و فایل های مشاوره در کانال تلگرام ما عضو شوید و برای اطلاعات بیشتر در زمینه زندگی در ترکیه به لستانبول سری بزنید

جدید:‌برای شرکت در آزمون های آنلاین رایگان به کانال تومرپل وارد شده و نام کاربری دریافت کنید

 

 
 
 

استانبول

حمل و نقل در استانبول - 4.2 out of 5 based on 5 votes
امتیاز کاربر: / 5
بدخوب 

ترمينال دريايي حيدرپاشا استانبول

راه هاي اصلي استانبول O-1،‌ O-2، O-3و O-4هستند. راه O-1  حلقه داخلي شهر را تشكيل مي دهد كه پل بسفر را قطع مي كند،  مسير O-2حلقه خارجي شهر را تشكيل مي دهد كه پل فتيح سلطان محمد را قطع مي كند. مسير O-2  از سمت غرب تا ادرينه (به تركي استانبولي Edirne) ادامه پيدا مي كند و O-4  از سمت شرق تا آنكارا ادامه دارد. مسير هاي O-2،‌ O-3و O-4با مسير E80اروپا كه از پرتقال تا مرز تركيه و ايران ادامه پيدا مي كند مجاور هستند. دو پل بسفر اتصال دهنده قسمت هاي اروپايي و آسيايي استانبول به شمار مي روند وهر روزه 400،000 وسيله نقليه از آن ها گذر مي كند.

سيستم حمل و نقل عمومي استانبول شبكه پيچيده اي از تراموا،‌ مترو، اتوبوس، اتوبوس هاي تندرو و قايق است. در سال 2010 هزينه بليط حمل و نقل عمومي در تمام اين سيستم ها با استفاده از كارت اعتباري مخصوص قابل پرداخت است (مانند مترو و BRTتهران)

سيستم حمل و نقل عمومي استانبول شبكه پيچيده اي از تراموا،‌ مترو، اتوبوس، اتوبوس هاي تندرو و قايق است. در سال 2010 هزينه بليط حمل و نقل عمومي در تمام اين سيستم ها با استفاده از كارت اعتباري مخصوص قابل پرداخت است (مانند مترو و BRTتهران) از سال 1872 در استانبول تراموا وجود دارد در آن زمان نيروي محركه ترامواهاي استانبول با استفاده از اسب تأمين مي شد. در سال 1960 حتي تراموا هاي برقي نيز از استانبول برچيده شدند. اما در دهه 1990 با معرفي «مسير نوستالژيك» تراموا دوباره به شهر استانبول قدم نهاد. با گسترش تراموا در استانبول هر روزه بيش از 265،000 مسافر توسط اين وسيله نقليه جا به جا مي شوند. تونل استانبول به عنوان دومين تونل قديمي ريلي جهان در سال 1875 پا به عرصه وجود نهاد. متروي استانبول داراي سه خط اصلي و چندين خط فرعي است. متروي استانبول در حال گسترش است و در نهايت در سال 2015 زماني كه احداث تونل مرمره به اتمام برسد مترو استانبول دو طرف تنگه بسفر را  به يكديگر متصل مي كند. اتوبوس دريايي استانبول از قايق هاي مسافر بر و ماشين بر تشكيل شده است كه كه دو طرف تنگه بسفر را به يكديگر متصل مي كنند و از شمال تا درياي سياه كشيده مي شوند. اتوبوس دريايي استانبول با مسيرهاي اضافي كه در دريايي مرمره طي مي كند بزرگترين اتوبوس دريايي شهري دنيا است. ترمينال كشتي اصلي شهر در اسكله استانبول در كاراكوي قراردارد و ظرفيت آن 10،000 مسافر در ساعت است. بيشتر توريست ها ازراه هوا بهاستانبول وارد مي شوند اما هرساله نيم ميليون توريست خارجي از طريق دريا به استانبول سفر مي كنند.{jcomments on}

تحصيل در استانبول - 5.0 out of 5 based on 6 votes
امتیاز کاربر: / 6
بدخوب 

دانشگاه استانبول تحصيل در تركيه  در سال 2007 حدود 4،350 مدرسه در استانبول وجود داشتند كه بيشتر آن ها را مدارس ابتدايي تشكيل مي دادند. به طور متوسط هر مدرسه 688 دانش آموز داشت.

بيرستان گاتالاساراي (به تركي استانبولي Galatasaray Lisesi) در سال 1481 ميلادي با نام مدرسه سلطنتي قصر گاتالا بنيان نهاده شد و قديمي ترين دبيرستان شهر و پس از دانشگاه استانبول قديمي ترين مركز آموزشي استانبول است.

در سال هاي اخير سيستم آموزشي استانبول رشد زيادي پيدا كرده است. از سال  2000 تا 2007 تعداد مدارس و معلم هاي شهر استانبول دو برابر شده است و تعداد دانش آموزان نيز 60% افزايش يافته است. دبيرستان گاتالاساراي (به تركي استانبولي Galatasaray Lisesi) در سال 1481 ميلادي با نام مدرسه سلطنتي قصر گاتالا  بنيان نهاده شد و قديمي ترين دبيرستان شهر و پس از دانشگاه استانبول قديمي ترين مركز آموزشي استانبول است. اين دبيرستان با دستور سلطان بايزيد دوم ساخته شد و هدف آن گرد آوري دانش آموزان با پيشينه هاي تحصيلي متفاوت براي گسترش دامنه امپراتوري بود. اين دبيرستان يكي از دبيرستان هاي آناتولي تركيه به شمار مي رود. دبيرستان هاي آناتولي تركيه دبيرستان هايي هستند كه روي تحصيل زبان هاي  خارجي تمركز بيشتري دارند. به عنوان مثال دبيرستان گالاتاسراي تحصيل به زبان فرانسه را ارائه مي كند در حالي كه زبان آموزشي ديگر دبيرستان هاي تركيه انگليسي يا آلماني را به همراه تركي استانبولي تدريس مي كنند. شهر استانبول از وجود دبيرستان هاي خارجي مانند Liceo Italiano متعلق به قرن نوزدهم نيز بهره مي برد. از دانشگاه هاي معروف استانبول مي توان دانشگاه استانبول ، دانشگاه فني استانبول ، دانشگاه بغازيچي ، دانشگاه هنرهاي زيباي معمار سينان دانشگاه مرمره و دانشگاه مدنيت استانبول را نام برد.

 


{jcomments on}

استانبول - 4.0 out of 5 based on 4 votes
امتیاز کاربر: / 4
بدخوب 

مسجد سلطان محمود تحصيل در تركيهاستانبول  (به تركي استانبولي İstanbul) بزرگترين شهر تركيه است و قلب اقتصادي، فرهنگي و تاريخي تركيه محسوب مي شود. جمعيت استانبول 13.5 ميليون نفر است و در مركز دومين منطقه بزرگ شهري اروپا قرار دارد و از لحاظ جمعيت ساكن در منطقه شهري دومين شهر بزرگ جهان است. مساحت استانبول 5،343 كيلومتر مربع است و در مرز ايالت استانبول قرار دارد.

در سال2010 نزديك به 7 ميليون توريست خارجي از استانبول بازديد كرده اند و در اين سال به عنوان مركز فرهنگي اروپا نام گذاري شد.

در سال2010 نزديك به  7 ميليون توريست خارجي از استانبول بازديد كرده اند و در اين سال  به عنوان مركز فرهنگي اروپا نام گذاري شد. استانبول دهمين شهر توريستي جهان است. برخي از قسمت هاي تاريخي شهر استانبول در ميزاث جهاني يونسكو ثبت شده اند. مركز فرهنگي و تفريحي شهر در منطقه  Beyoğlu در قسمت ساحلي قرار دارد. استانبول به عنوان شهري جهاني تعداد بسياري از مراكز شركت هاي بزرگ و رسانه هاي جمعي را در خود جاي داده است و بيش از يك چهارم توليد ناخالص ملي تركيه را عهده دار است. درخواست برگزاري المپيك 2020 در استانبول از طرف تركيه به كميته جهاني المپيك ارسال شده است.{jcomments on}

Hunting for men